А ви зустріли Старий Новий рік? Сурва весела година!

Date: 14 січня 2021 о 18:17, Refreshed 14 січня 2021 о 18:34

Цікаві традиції святкування Старого Нового року в Україні та Болгарії

Традиція святкувати Старий Новий рік виникла після зміни календарної системи. До 1918 року використовувати юліанський календар (як можна помітити, у католицьких та деяких інших країнах Різдво святкують 25 грудня, перед Новим роком), з того часу і понині ми живемо за григоріанським календарем ("новий стиль"). Але традиція лишилася і вельми цікава.

За звичаєм, ввечері після заходу сонця молодь "водить Меланку". Ця традиція сягає корінням дохристиянських часів: вважається, що Меланка була донькою Лади. Її затягнув у підземне царство лютий змій, а врятував дівчину богатир Безпальчик-Василь. І тому наступного дня святкують Василя.
Збираються молоді дівчата і хлопці, вдягають костюми казкових істот (чорти, ведмеді, журавлі, цигани), Кози (яка є символом врожаю, її теж "водять", як і Меланку) і, звичайно, головних героїв - Меланки, Василя та їхніх дружок. Дівочі та хлопчачі компанії ходять щедрувати до ранку, а потім спалюють на роздоріжжі дідухів (обрядові снопи сіна, які мають прикрашати у хаті перед Різдвом). Юнаки на світанку йдуть засівати зерном хати і вітати господарів з Новим роком. Ця традиція побутує досі навіть у Приморську.
Новий рік у болгар називається Сурва (Сурвакі), він же Василів день. Напередодні збирають гілки, намагаючись знайти ті, де вже є бруньки. Такі гілочки-сурвачки щедро прикрашають стрічками, монетками, вовною, сушеними фруктами, кукурудзою, а вранці діти-сурвакарі обходять хати, відвідуючи родичів та друзів, плескаючи їх сурвачкою по спині, щоб у тих було щастя і благополуччя цілий рік.
А от юнаки уночі вдягають вивернуті вовною наверх кожухи, прикрашені пташиним пір'ям маски, а до поясу прив'язують дзвіночки. У компанії з ними гуляють кукери у костюмах свійських тварин. Молодь, як і зазвичай, співає і танцює.
Не обходиться і без застілля. В Україні готують Щедру кутю, а в Болгарії - баницю. Звичайно, не тільки це, бо смачно поїсти під час новорічних свят - це святе.

А яких традицій дотримуєтесь ви?
Comments:
Only authorized users can leave comments.