Присвоєння кваліфікаційних категорій:
1. Незалежно від обсягу педагогічного навантаження
Кваліфікаційні категорії педагогам присвоюють: послідовно; незалежно від кількості навчальних предметів, інтегрованих курсів, дисциплін.
2. Без вивчення та оцінювання діяльності
Кваліфікаційну категорію присвоюють / підтверджують без урахування тривалості міжатестаційного періоду та без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням і оцінюванням діяльності та професійних компетентностей педагога.
3. Із зарахуванням сертифікації
Сертифікація — підстава для присвоєння педагогу відповідної кваліфікаційної категорії. Сертифікацію зараховують один раз протягом строку дії сертифіката педагога під час його чергової або позачергової атестації, що проводиться за ініціативи педпрацівника.
4. Відповідно до освітнього рівня та стажу роботи
«Спеціаліст» — присвоюють педагогу, який має освітній рівень фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).
«Спеціаліст другої категорії» — присвоюють педагогу, який має освітній рівень молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст), стаж роботи на посаді педпрацівника не менше ніж три роки.
«Спеціаліст першої категорії» — присвоюють педагогу, який має освітній рівень бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст), стаж роботи на посаді педпрацівника не менше ніж п’ять років.
«Спеціаліст вищої категорії» — присвоюють педагогу, який має освітній рівень магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст), стаж роботи на посаді педпрацівника не менше ніж сім років.
5. Зі збереженням до чергової атестації
До проведення чергової атестації педагога за ним зберігають присвоєну кваліфікаційну категорію. Якщо в педагога, який атестується, виникли обставини, що перешкоджають атестації, її переносять за рішенням атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік. За педагогом зберігають раніше присвоєну кваліфікаційну категорію. За педагогами, які перейшли на роботу з одного закладу освіти до іншого, а також на інші педагогічні посади у цьому закладі освіти або які перервали роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви у роботі), зберігають присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційні категорії.
6. Без дотримання послідовності
Педагогу, який має освітньо-науковий / освітньо-творчий, науковий ступінь, за результатами атестації без дотримання послідовності на присвоєння може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», якщо він має стаж роботи на посадах педпрацівників не менше ніж один рік. Осіб, які не мають педагогічної освіти, але мають стаж роботи в одній із галузей економіки (крім освітньої) та працюють на посадах педагогічних працівників, атестують як педпрацівників без дотримання послідовності на присвоєння кваліфікаційної категорії: «спеціаліст другої категорії» за наявності не менше двох років стажу роботи; «спеціаліст першої категорії» — не менше п’яти років; «спеціаліст вищої категорії» — не менше семи років.
7. З поширенням на все педагогічне навантаження
Педагогів, які мають педнавантаження з кількох предметів, атестують з того предмета, який вони викладають за спеціальністю. Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педнавантаження. Необхідна умова — підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів), що обов’язкові для вивчення відповідно до річного навчального плану закладу освіти. Педагогів, які працюють у різних закладах освіти за однією посадою та/або викладають один предмет (інтегрований курс), атестують за основним місцем роботи. Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педнавантаження за всіма місцями роботи та/або посадами. Якщо в міжатестаційний період педагога довантажили годинами з інших предметів (інтегрованих курсів), присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педнавантаження до чергової атестації
8. Підвищення кваліфікації педагогічних працівників
Проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства і є необхідною умовою атестації. Загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією та незалежно від суб'єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму, за якими педагогічний працівник пройшов підвищення кваліфікації.