Енергетики і їх вплив на організм підлітка
Напої, що підвищують енергію людини, з кожним роком стають все більш затребуваними. Особливо популярні засоби серед молоді. З чого складаються енергетики, і їх вплив на організм вже кілька років намагаються з’ясувати вчені всього світу.
Компанії, що виробляють напій, запевняють, що істотної шкоди людському організму енергетики не приносять. Той, хто випиває баночку диво-коктейлю на кілька годин, отримує заряд бадьорості і гарного настрою.
У перші хвилини після прийняття напою головний мозок починає працювати в посиленому режимі, відчувається сила в руках і ногах, настрій підвищується, хочеться щось робити, рухатися. Але медики попереджають, що додаткові сили в організмі припасені для екстрених випадків. Тому несподіваний приплив бадьорості може спровокувати серйозні збої в роботі деяких органів.
Енергетики і їх вплив на організм
Позитивне:
- сприяють бадьорості і приливу сил;
- глюкоза з підвищеною кількістю вітамінів стимулюють роботу всіх органів і кровоносної системи;
- дія енергетиків триває 4 години;
- зручні баночки дозволяють приймати напій в будь-якому місці.
негативне:
- Підвищена норма напою (більше 2 банок на добу) поступово призведе до гіпертонічної хвороби та цукрового діабету через велику кількість глюкози.
- Не у всіх країнах енергетики можна придбати у відкритому доступі. В Європі – лише в аптеці. Заборона пов’язана з частими випадками смертельного результату, викликаного передозуванням напоєм.
- Підвищена доза вітаміну В руйнує нервові клітини (слабкість і тремтіння кінцівок, прискорене серцебиття).
- Кофеїн викликає залежність, і для отримання необхідного ефекту потрібно підвищення дози, він також має сечогінний ефект, виводить корисні солі з організму.
- Вуглекислота спільно з таурином дратує оболонку шлунка, провокуючи розвиток гастриту і виразки.
Зі скількох років можна пити енергетики?
Підбадьорливі напої не містять спирту, тим не менш, їх продаж неповнолітнім у багатьох країнах Європи заборонена. Це пов’язано з згубним дією коктейлю на несформований організм.
В першу чергу, від напою, що бадьорить страждає слабка дитяча психіка.
Відомі випадки, коли невелика доза напою приводила підлітків в «ступор» – повна відсутність рухових функцій і відсутність реакції.
На заборону продажу енергетичних напоїв неповнолітнім в ряді європейських країн вплинули дослідження. Вчені довели, що навіть 1 баночка напою виснажує дитячий організм і може призвести до наслідків:
- дратівливості;
- занепаду сил;
- безсонні;
- депресивного стану;
- смерті.
Таким чином, на питання: «Зі скількох років можна пити енергетики?» відповідь буде однозначною «Ніколи!». Подібні напої, насправді, не дають ні сил, ні енергії. Вони лише стимулюють центральну нервову систему, що рано чи пізно призведе до її поразки.
Потрібно розуміти, що ці напої не можна ототожнювати зі звичайним лимонадом або ситро, за допомогою яких можна втамувати спрагу . Високі дози кофеїну, що вживаються дітьми, можуть привести до розвитку наркотичної залежності, зниження рівня розумових здібностей і до неврологічних розладів.
Де більше кофеїну: в енергетиках або каві?
Основна ж проблема, в тому, що енергетики містять просто забійну дозу кофеїну – набагато вище, ніж в чашці кави (від 80 до 150 мг.). Енергетик може включати більше 350 мг. на стандартну банку або навіть (!) на половину банки.
Ви легко в цьому переконаєтеся, прочитавши склад на етикетці.
Чому дітям не можна пити енергетики
Особливо потужно енергетики впливають на дітей і підлітків, стимулюючи нервову систему і активність. Однак при тривалому вживанні вони розвивають апатію, загальмованість, сонливість, дратівливість. Це компенсаторний ефект від надлишку кофеїну, а у дітей він виникає куди швидше, ніж у дорослих.
Так що позиція батьків з приводу енергетиків для дітей повинна бути такою ж, як з алкоголем і сигаретами: категорична заборона!!!
13 фактів шкоди енергетиків на підставі наукових даних
Побічні ефекти енергетиків мають багато спільного з характером з побічними ефектами кофеїну, але є у них і своя специфіка.
1. Шкода енергетиків для серця
- Ймовірно ви помічали, що після прийому енергетиків серце починає битися швидше.
- Дія енергетиків проявляється в порушенні частоти серцевих скорочень , а також спотворенні кардіограми (тривалості інтервалів скорочення і розслаблення окремих областей серця), як у підлітків, так і дорослих.
Наскільки це небезпечно?
У складі практично всіх енергетиків – кофеїн, потужний стимулятор нервової системи. У кофеїну є смертельно-небезпечна доза . Вона індивідуальна для кожної людини. Передозування кофеїну може наступити навіть після двох банок енергетиків. Це стосується тих, хто має проблеми з серцем.
- «Прискорене серцебиття може представляти реальний і серйозний ризик, тому що енергетичні напої не тільки збільшують рівень стресу, частоту пульсу і кров’яний тиск, а й роблять кров більш в’язкою».
- «В’язкість крові збільшується, ймовірно, через специфічний спільної дії кофеїну і таурину: амінокислота таурин відома своєю здатністю виводити рідини з організму і разом з нею деякі мінерали».
- «Гуарана, яку дуже часто можна зустріти в складі енергетиків, є натуральним джерелом кофеїну: її додавання ще більше збільшує його концентрацію».
За 2 роки в США зареєстровано понад 5000 випадків госпіталізації швидкою допомогою через серйозні шкоди для серця енергетиками.
Реальні приклади:
«Відомі кілька випадків, коли після вживання більше однієї банки енергетиків відбувалася зупинка серця: в першому з них молоду людину врятувати вдалося, у другому – настала смерть. Коли вчені проаналізували результати розтину і аналіз крові, то ніяких інших причин окрім дуже високого рівня кофеїну і таурину в крові, не виявили».
«Ще в одному випадку 28-річний молодий чоловік був госпіталізований з зупинкою серця після вживання 8 банок енергетика. За словами лікарів, артерії його серця були повністю закриті. Після реабілітації, всі тести показали, що єдине, що з ним було не в порядку – дуже високий рівень кофеїну і таурину в крові».
«Один з побічних ефектів сумісної дії кофеїну з іншими інгредієнтами енергетиків може полягати в порушенні функції артерій, а саме, їх здатності розслаблятися і розширювати, особливо під час тренування. Під час занять спортом артерії розслабляються і розширюються, щоб пропускати більше крові».
При розтині після смерті молодої людини лікарі не виявили інших причин окрім як дуже високий рівень інсуліну і таурину в крові. Такий же результат при реабілітації молодої людини після повної зупинки серця
2. Головні болі і мігрені
Вживання великих доз енергетиків може призводити до сильних головних болів.
Причому, схоже, на частоту виникнення головного болю впливає не величиною дозування, а її різку зміну (пили-пили, звикли, потім різко перестали).
Це явище носить назву «синдрому відміни кофеїну» і за своєю суттю дуже схоже на похмілля після алкоголю.
3. Стан безпричинної тривоги, страху і стресу
Стан внутрішньої тривоги є характерним психологічним побічним ефектом кофеїну.
У деяких категорій людей з певним генетичними порушеннями великі дози енергетиків та інших кофеїн-містять напоїв можуть викликати навіть напади панічного страху.
Також вживання енергетиків може викликати стан стресу. Однією з причин є гормональна: вчені виявили, що при їх вживання збільшується рівень гормону стресу норадреналіну на 74%.
4. Безсоння
Одна з причин чому приймаються енергетики – боротьба зі сном. Це у них добре виходить. Проблема однак полягає в тому, що навіть після припинення вживання ефект може тривати.
Відсутність здорового повноцінного сну порушує працездатність, перш за все розумову діяльність.
5. Діабет 2-ої типу
- Згідно з науковими дослідженнями ті, хто випиває 1-2 солодких напої в день мають на 26% більший ризик розвитку діабету 2-ої типу.
6. Взаємодія з ліками
Інгредієнти енергетичних напоїв можуть взаємодіяти з ліками, найчастіше – антидепресантами.
7. Звикання
У тих, хто регулярно примат кофеїн, може формуватися звикання до нього. Це стосується і енергетиків.
Звикання проявляється у відсутності внутрішньої мотивації щось робити без вживання дози.
8. Формування шкідливих звичок і соціально-небезпечну поведінку
Згідно з науковими дослідженнями регулярний прийом енергетиків провокує на:
- формування пристрасті до сигарет, наркотиків і алкоголю,
- робить поведінку більш агресивним, збільшує схильність до з’ясування відносин на кулаках, а не мовами,
- підштовхує до інших форм небезпечної поведінки у схильності до екстремальних видів спорту та іншим формам ризику.
Чим це може закінчитися – все знають.
9. Тряска рук і нервозність
Наслідком вживання енергетиків може стати безконтрольна тряска рук і емоційна нестійкість.
В результаті складно виконувати певні види робіт, що вимагають дрібної моторики, а емоційна запальність шкодить самій людині і суспільству, його оточення.
10. Блювота
Якщо випити занадто багато енергетиків за раз, це може викликати блювотну реакцію.
Шкода цієї дії не обмежується тільки неприємним характерним присмаком; при блювоті організм зневоднюється, а кислоти зі шлунка руйнують зубну емаль. Це особливо небезпечно, якщо відбувається регулярно.
11. Алергія
Численні явні і приховані інгредієнти енергетиків можуть викликати алергічну реакцію, починаючи від простого сверблячки, закінчуючи непрохідністю дихальних шляхів.
12. Високий кров’яний тиск
Кофеїн містять продуті, включаючи енергетики, збільшують кров’яний тиск приблизно на 6% . Всупереч уявній незначності, це – немаленька величина.
Для здорових людей така зміна не є великою проблемою. А для тих, у кого тиск регулярно «скаче», занадто великі дози енергетичних напоїв можуть привести до істотного збільшення ризику інфаркту.
Якщо порівняти негативний вплив енергетиків на кров’яний тиск і інших кофеїн вмістових напоїв з еквівалентним вмістом кофеїну (наприклад, каву або чай), то шкода енергетиків значно більша.
Цей факт вказує на те, що в енергетичних напоях саме комбінація інгредієнтів підсилює з негативний вплив.
Вплив енергетичних напоїв на кров’яний тиск значно сильніше, ніж від кави або чаю з еквівалентною дозою кофеїну
13. Передозування вітаміну В3
- Вітаміни групи В, поряд з кофеїном і цукром, додаються до складу практично всіх енерготоніків.
- Вітамін В3 (ніацин) міститься в них в невеликих дозах, які можуть бути навіть корисні для здоров’я.
- Однак, якщо крім енергетиків приймаються ще інші харчові добавки або мультивітамінний комплекс, то зростає ризик передозування вітаміну В3.
- Симптоми передозування вітаміну В3:
- почервоніння шкіри;
- запаморочення;
- швидкий серцевий ритм;
- блювота;
- свербіж;
- подагра;
- діарея.
Передозування вітаміну В3 може навіть стати причиною розвитку невірусного гепатиту . Один з випадків був зафіксований у чоловіка, який випив 5-6 банок енергетика кожен день протягом трьох тижнів.
Регулярне вживання енергетиків може призводити до передозування вітаміну В3 і навіть розвитку гепатиту.