В умовах вимушеної самоізоляції існують значні ризики загострення в суспільстві таких проблем, як неналежне виконання батьками своїх обов’язків, вживання алкоголю, наркотичних засобів, домашнє насильство, жорстоке поводження з дітьми тощо.
Ситуація ускладнюється зміною режиму роботи закладів інституційного догляду та виховання дітей.
І хоча ця тема не завжди відкрита у суспільстві, часто жертвами домашнього психічного, фізіологічного, сексуального насильства стають саме діти.
Коли батьки сповнені панічними настроями, перебувають у стані невизначеності та подекуди втрати будь-яких коштів для існування, безпричинними жертвами таких обставин стають саме діти.
Наголошуємо, що відповідно до законодавства у сфері протидії домашньому насильству та насильству над дітьми, кожна особа, якій стало відомо про факти насильства над дитиною, зобов’язана невідкладно звернутись до органів Національної поліції України та органу опіки та піклування. Органом опіки та піклування є районна державна адміністрація, виконком міської, селищної ради, ОТГ.
Закликаємо кожного, хто страждає від насильства, або кому стало відомо про випадки насильства у сім’ї, негайно звернутись за допомогою та повідомити уповноважені органи за одним з представлених нижче телефонів:
- у своєму навчальному закладі – до соціального педагога, практичного психолога, класного керівника, адміністрації, медичного працівника;
- в поліції – до дільничного інспектора, працівників кримінальної поліції у справах дітей, інспекторів превентивної діяльності. Адреса Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області: 72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, буд. 39
- Чергова частина Приморського ВП – (06137) 7-39-20, 102
- Ювенальна превенція Приморського ВП – каб. №13 (06137) 7-36-88
- до відділу по роботі сім'ї, дітей та молоді УСЗН Приморської міської ради – (06137) 7-03-06;
- Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 15-47;
- Дитяча «гаряча лінія» 0-800-500-225, 116-111 з мобільного
- «Гаряча лінія» Координаційного центру з надання правової допомоги 0-800-213-103.
Світ без насильства
Пам’ятка батькам
1. Пам’ятайте, що першим університетом життя для дитини є та сім’я, в якій вона народилася. Завдання обох батьків полягає в тому, щоб створити в сім’ї атмосферу любові, довіри, духовного настрою та комфорту.
2. Не дивіться на дитину, як на особисту власність. Ви дали дитині фізичне тіло, а душа її належить світові. Сприймайте дитину, як особистість – єдину, унікальну і неповторну.
3. Не виражайте часто своє незадоволення, критику – це тільки породжує антагонізм у стосунках дітей і батьків.
4. Давайте дітям можливість відчувати ваше визнання і схвалення.
5. Ніколи не намагайтеся запевнити дитину в тому, що вона погана.
6. Будьте тактовними в стосунках з дітьми.
7. Будьте взірцем емоційного самоконтролю і витримки.
8. Показуйте приклад позитивних дій та вчинків дітям не на словах, а в конкретних справах.
9. Насильство над дітьми – це протиприродний акт, заборонений законом. Так, у Сімейному кодексі сказано: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками та інші види покарань, які принижують людську гідність. Дитина має право на належне батьківське виховання».
10. Завжди давайте дитині шанс на право бути кращою.
11. Пам’ятайте, що в сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, що таке життя.