З 2015 року ми відзначаємо 18 листопада як
Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.
На жаль, ці явища все ще існують як трагічна реальність у нашому суспільстві і є серйозними порушеннями прав дітей, які мають довгострокові і часто згубні наслідки для життя дітей. Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство над дітьми можуть відбуватися вдома, у школі, під час позакласних занять, на вулиці, по телефону, через веб-камеру або онлайн. У більшості випадків (від 70 до 85%) ці явища заподіюються знайомими людьми, які входять у коло довіри дитини, та завдають довічної шкоди фізичному і психічному здоров'ю дитини. У 90% випадків про акти сексуального насильства не повідомляють у поліцію.
Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства має на меті такі цілі:
• підвищення обізнаності громадськості про сексуальну експлуатацію та сексуальне насильство щодо дітей, а також про необхідність запобігання таких випадків;
• сприяння відкритому обговоренню питання про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, а також - запобігання та боротьба з стигматизацією жертв;
• сприяння ратифікації та реалізації Лансаротської конвенції - унікального юридично обов'язкового документа, який зобов'язує сторони криміналізувати всі форми сексуального насильства над дітьми та визначає шляхи боротьби з ним.
У 2020 році Європейський день присвячен темі «Запобігання ризикованій поведінці дітей: створені власноруч фото- та відео-матеріали сексуального характеру за участю дітей.» Діти усе частіше досліджують і висловлюють свою сексуальність за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), зокрема, соціальних мереж і додатків для обміну повідомленнями. Така поведінка включає обмін самостійно створеними фото та/або відео сексуального або відвертого характеру за участі дітей. Однак діти часто недооцінюють ризики, пов'язані з такою поведінкою, відчувають тиск з боку однолітків, які змушують їх ділитися такими фото та/або відеозаписами, або відчувають тягу до ризикової поведінки. Украй важливо розробити комплексні профілактичні програми, щоб уникнути такої поведінки, оскільки такі фото та/або відеозаписи можуть опинитися в Інтернеті і призвести до того, що діти стануть об'єктом сексуального примусу.
Цей день призначений для дітей і для всіх, хто взаємодіє з дітьми в особистій або професійній якості. Для підтримки батьків та дітей щодо питань безпеки в Інтернеті працює урядова консультаційна лінія 1545 (далі обрати «3»). Фахівці лінії надають кваліфіковані консультації, а також підвищують рівень обізнаності дітей, батьків, фахівців, що працюють в контакті з дітьми. Здійснювати дзвінки на лінію можна цілодобово, безкоштовно й анонімно.
У період карантину діти стали проводити на 80% більше часу онлайн. Разом з цим почастішали звернення щодо випадків булінгу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Сексуальна експлуатація дітей в Інтернеті збільшилась удвічі.
Отримати рекомендації про безпечне використання Інтернету можна в чатбот на сайті https://stop-sexting.in.ua/chatbot/ та в Telegram @StopSextingBot
Декілька правил спілкування в анонімних чатах, які дозволять попіклуватись про власну безпеку:
• Пам’ятай, що все, що було написано в чаті, там і залишається. Ти не можеш відмінити повідомлення чи безслідно їх видалити, оскільки інший користувач може в будь-який момент зробити скрін переписки та використовувати його у своїх цілях.
• Не пиши, не відправляй, не говори того, чого не хотілось би, щоб дізнались інші – родичі, друзі, однокласники, знайомі.
• Не розповсюджуй інформацію про своє місце розташування (точна адреса проживання, навчання чи відпочинку).
• Використовуй нік, який жодним чином не пов’язаний з твоїм реальним ім’ям та прізвищем, а також не містить сексуалізованого підтексту.
• Якщо хтось пише чи показує щось непристойне, то не відповідай на такі повідомлення та блокуй користувача.
• Якщо розмова переходить на обговорення теми сексу, не підтримуй її. Це часто призводить до непередбачених наслідків, з якими тобі навряд чи хотілося б зіштовхнутись.
• Якщо щось налякало чи викликало відчуття дискомфорту під час переписки з іншим користувачем, то повідом про це батьків чи дорослих, яким ти довіряєш.
ОСОБИСТА ЦІННІСТЬ ТА БЕЗПЕКА
9 грудня з учнями 10 класу проведено урок «Особиста цінність та безпека». Метою цього уроку було надати учням знання, які допоможуть усвідомити цінність їхнього життя та навчити правилам захисту свого життя, зокрема у ситуаціях інтимного спілкування з іншими людьми.
Соціальний педагог разом з учнями розібрали такі поняття, як сексуальне насильство, що таке особисті кордони та правила безпеки. Діти активно обговорювали надані історії, мультфільм «Таємниці», а також вирішували запропоновані педагогом ситуації. Наприкінці уроку всі разом розробили правила безпечної поведінки у спілкуванні з іншими людьми.
Учням ще раз нагадали: «Якщо ви відчуваєте чи бачите, що вашому життю щось загрожує, ви можете звернутись за допомогою. Не бійтеся! Є люди, які можуть вам допомогти».
Усю необхідну інформацію щодо попередження сексуального насильства над дітьми можна знайти на сайті savechild@com.ua та на сторінці організації у мережі Facebook @stopchildrenviolence.
СЛУЖБА ПОРЯТУНКУ ДІТЕЙ: 093-063-53-43