16 листопада – Міжнародний день толерантності
16 листопада увесь світ святкує Міжнародний день толерантності, який було проголошено на 28 Генеральній конференції ЮНЕСКО. Цього дня за традицією у різних країнах світу проводяться акції, спрямовані проти різноманітних форм дискримінації та проявів нетерпимості.
«Толерантність – це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями», – стверджував Генеральний секретар ООН (1997-2006 рр.), лауреат Нобелівської премії миру, дипломат із Гани Кофі Аннан. На індивідуальному рівні – це здатність без агресії сприймати думки, погляди та ідеї, які не збігаються з твоїми. Терпимість до чужого тобі способу життя, релігійної, національної й культурної належності, мови, звичаїв, цінностей, почуттів, фізичного і психічного стану, зовнішнього вигляду є головною умовою стабільності й миру в такому різноманітному сучасному світі. Бути толерантним означає сприймати всіх людей такими, як вони є. З розвитком суспільства до людей прийшло розуміння, що Земля не є надто великою, вона – наш спільний дім, всі люди в якому – сусіди. А для того, щоб людство успішно розвивалося, треба знаходити спільну мову. У безмежному морі різноманітних культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних країн на планеті, на допомогу має прийти «рятувальне коло» толерантності. Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань.
Для того, щоб досягти успіху у власному житті, не витрачати сил на конфлікти, «побутові війни», кожному доцільно сформувати у собі толерантність як рису характеру. Для цього необхідно:
• бути готовими до того, що всі люди різні – не кращі й гірші, а просто різні;
• навчитися сприймати людей такими, якими вони є, не намагаючись змінити в них те, що нам не подобається;
• цінувати в кожній людині особистість і поважати її думки, почуття, переконання незалежно від того, чи збігаються вони з нашими;
• зберігати «власне обличчя», знайти себе і за будь-яких обставин залишатися собою.
А зараз ми пропонуємо пройти тест і з’ясувати, наскільки Ви толерантна лидина.
ДІАГНОСТИКА ТОЛЕРАНТНОСТІ ОСОБИСТОСТІ
Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш правильною.
1. Для того, щоб не було війни ...
A. Неможливо нічого зробити, тому що війни будуть завжди;
B. Потрібно розуміти, чому вони відбуваються.
2. У ліцеї говорять про героїв, які виявили толерантність...
A. Це тебе не цікавить;
B. Ти хочеш дізнатися про цих героїв більше.
3. Ти протистоїш насильству...
A. Насильством;
B. Ти приєднуєшся до інших людей для того, щоб сказати «Ні».
4. Один товариш тебе зрадив ...
A. Ти помстишся йому;
B. Ти намагаєшся порозумітися з ним.
5. Коли говорять про дітей, які постраждали від війни ...
A. Ти про це почув та забув.
B. Ти шукаєш можливість для того, щоб проявити з ними солідарність.
6. Ти не згоден з кимось ...
A. Ти не даєш можливості йому говорити;
B. Ти все ж таки уважно слухаєш його.
7. У класі ти вже відповів ...
A. Ти хочеш відповідати іще;
B. Ти даєш можливість відповісти іншим.
8. Тобі пропонують листуватися з кимось із іноземців ...
A. Ти не відчуваєш потреби у листуванні, ні поділитися своїми мріями;
B. Ти хочеш листуватися для того, щоб поділитися своїми мріями.
КЛЮЧ.
Порахуй, скільки відповідей «B» ти отримав.
• Якщо у тебе більшість «B»: Ти виявляєш велику толерантність. Ти є майбутнім громадянином світу, відповідальним і солідарним, активним провідником миру. Поясни своїм друзям, як тобі це вдається.
• Якщо у тебе від 3 до 7 «B»: Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся нав’язати свої ідеї, але проявляєш цікавість і у тебе гарна уява. Використовуй ці свої якості для боротьби з інтолерантністю.
• Якщо у тебе менше ніж 3 «B»: Ти зовсім не толерантний. Але, якби ти був налаштований оптимістичніше і тобі подобалося дискутувати, ти б міг стати більш щасливим! Спробуй докласти більше зусиль.
Отже, говоріть один одному приємні слова, компліменти, посміхайтеся один до одного і будьте терпимі до тих, хто вам не зовсім подобається. Бажаємо всім гарного дня та тижня!