Що таке ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я?
За психологічним тлумачним словником: Психічне здоров'я - стан душевного благополуччя, при якому відсутні хворобливі психічні прояви, а також наявність адекватної регуляції поведінки та діяльності.
Психічне здоров'я людини тісно пов'язане із наявністю і збереженням психологічної стійкості.
Психологічна стійкість до подолання труднощів, збереження віри в себе, упевненості в собі, своїх можливостях, досконалість психічного саморегулювання, постійний досить високий рівень настрою - це невід'ємні складові психічного здоров'я.
Саме психологічна стійкість охороняє особистість від дезінтеграції, особистісних розладів, створює основу для внутрішньої гармонії, забезпечує реалізацію фізичних і духовних потенціалів людини.
З медичної точки зору до психічного здоров'я належать такі ознаки:
- відсутність психічних хвороб;
- нормальний психічний розвиток;
- сприятливий функціональний стан вищих відділів центральної нервової системи.
Під нормальним розвитком розуміють такий психічний розвиток, що відповідає віку та є гармонійним. Гармонійність розвитку полягає в приблизно однаковому рівні всіх показників інтелекту. Для кожного вікового періоду характерні ті чи інші показники, що сприяють розвитку.
Що таке психологічне здоров’я ?
Психологічне здоров’я є необхідною умовою повноцінного розвитку людини.
Психологічне здоров’я – стан душевного благополуччя (комфорту), адекватне ставлення до навколишнього світу, відсутність хворобливих психічних явищ (фобій, неврозів).
Психологічно здорова людина: не відчуває страхів, коли для цього немає реальних підстав; не боїться брати відповідальність за свої вчинки; воліє мислити самостійно.
Як зазначав Сократ: «Тіло не хворіє окремо і незалежно від душі».
Отже, фізичне та психологічне здоров’я взаємопов’язані. Думки й емоційні реакції впливають на фізичне здоров’я. Саме тому, ми повинні дбати про своє психологічне здоров’я, адже це є запорукою здоров’я фізичного.
У чому ж секрет психологічного здоров’я?
У гармонії внутрішнього стану! Це баланс рівних досягнень у 3-х сферах: РОБОТА, СІМ’Я, ОСОБИСТІСТЬ. Сфера, яка обділена увагою, складає найбільшу проблему вашої особистості.
Кожна з 3-х сфер відповідає за різні, але однаково важливі питання в нашому житті. Наприклад, відсутність уваги до сфери ОСОБИСТІСТЬ призводить до того, що страждають питання відпочинку/хобі, які й відповідають за звільнення від негативних емоцій. В результаті виникає синдром хронічної втоми.
Тож, намагайтеся підтримувати баланс у цих трьох сферах і ви обов’язково досягнете внутрішньої гармонії, а значить ПСИХОЛОГІЧНОГО ТА ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ’Я!!!
Психологія- наука, що вивчає психічні явища (мислення, почуття, волю) та поведінку людини.
Вона досліджує: особливості розвитку й функціонування психіки, її взаємодію з внутрішнім і зовнішнім психічним.
Психологія забезпечує психічне здоров'я людей, їхній соціальній оптимізм, розвиток, віру в майбутнє, допомагає в життєвих, службових, сімейних і професійних труднощах, сприяє тому, щоб вони отримували задоволення від життя і діяльності.
Перші вчення та практики психічної діяльності виникали в доісторичні часи, в рамках магічної традиції та культів. Впродовж тисячоліть люди мислили психічні явища як прояв душі, складової людської істоти, яка керує тілом.
Як наука психологія сформувалась наприкінці XIX ст, коли у 1879 році почала роботу заснована В. Вундтом (1832—1920) в Лейпцигу лабораторія експериментальної психології.
Сучасна наукова психологія є досить різноманітною системою дисциплін і галузей.
Поради психолога щодо підготовки до
зовнішнього незалежного оцінювання
Сьогодні шлях вступу до вищого навчального закладу пролягає через складання зовнішнього незалежного тестування, тому воно має таке велике значення для випускників. Усім добре відомий той факт, що на результативність розумової діяльності значною мірою впливає емоційний стан, у якому перебуває людина.
Часто найбільшою проблемою в ситуації складання тестів постають наші хвилювання. Гормон, який виділяється у момент, коли людина відчуває страх, впливає на пам’ять. Це може бути причиною того, що деякі учні на іспитах повністю забувають вивчений матеріал.
Особисті труднощі, як правило, пов’язані з підвищеним рівнем тривоги взагалі та на іспиті зокрема, що призводить до дезорганізації діяльності, зниження концентрації уваги і працездатності.
Психологічна підготовка до ЗНО:
Сподіваємося, що даний досвід допоможе учням ознайомитися з організаційними умовами проведення тестування, і, як наслідок, уникнути зайвого хвилювання та зосередитися саме на виконанні тестових завдань.
Під час підготовки до ЗНО учням краще зосередитися на вивченні та повторенні навчального матеріалу. Для того, щоб ця діяльність була плідною, бажано правильно організовувати свій час та планувати роботу:
-
працювати краще «на свіжу голову», чітко визначаючи обсяг і зміст роботи;
-
доцільно структурувати матеріал за допомогою планів, схем, причому робити це в письмовому вигляді;
-
при засвоєнні нової інформації важливо розуміти її, а не запам’ятовувати механічно;
-
не рекомендується вивчати новий матеріал безпосередньо перед іспитом, оскільки це може призвести до забування раніше засвоєного;
-
краще за два тижні до іспиту займатися повторенням та закріпленням пройденого матеріалу;
-
відповіді на найбільш складні питання бажано розгорнуто розказати комусь;
-
обов’язково потрібно чергувати роботу й відпочинок;
-
за два–три дні до тестування слід відпочити, інакше може виникнути перевтомлення, яке зведе всі зусилля нанівець.
Готуючись до тестування, старшокласникам важливо відчувати допомогу з боку дорослих. Це може бути як підтримка інформаційного характеру стосовно питань проходження процедури ЗНО або опрацювання навчального матеріалу, так і психологічна настанова, переконання в тому, що за умови серйозної підготовки й виявлення ґрунтовних знань випускник може сподіватися на гарні результати.
Психологічною службою ліцею пропонується ряд рекомендацій щодо оволодіння навичками саморегуляції в стресових ситуаціях, удосконалення навичок самоорганізації (уміння планувати діяльність, розподіляти робочий час, здійснювати аналіз та контроль за результатами діяльності).