У К Р А Ї Н А
ВІДДІЛ ОСВІТИ
ПРИМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ПРИМОРСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ УКРАЇНСЬКО-БОЛГАРСЬКИЙ БАГАТОПРОФІЛЬНИЙ ЛІЦЕЙ ІІ-ІІІ СТУПЕНІВ»
ПРИМОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ БЕРДЯНСЬКОГО РАЙОНУ
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
НАКАЗ
м. Приморськ
04.09.2023 № 10
Про затвердження Алгоритму дій щодо
організації освітнього процесу з використанням
технологій дистанційного навчання під час війни
у КЗ “Приморський ліцей”
У зв'язку з набранням чинності 16 жовтня 2020 року Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої ocвіти, затвердженим наказом МОН від 8 вересня 2020 року № 1115, зареєстрованим в Miністерстві юстиції України 28 вересня 2020 року за № 941/35224, відповідно до статей 6, 33, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», частини шостої ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», вимог законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні», з метою організації роботи ліцею у 2023/2024 навчальному році в умовах продовження воєнного стану та дотримання максимальної безпеки всіх учасників освітнього процесу ліцей перейшов на дистанційну форму навчання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Алгоритм дій щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання під час війни у КЗ “Приморський ліцей” на 2023/2024 н.р. (додається)
2. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор Василь ВИШНЕВЕЦЬКИЙ
ДОДАТОК
до наказу від 04.09.23 №10
Алгоритм
дій щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання під час війни у КЗ “Приморський ліцей”
1. Заступникам директора:
1.1. Провести моніторинг серед вчителів про наявність технічних засобів та інтернету для роботи під час дистанційного навчання (до 28.08.2023р.).
1.2. Погодити календарно-тематичне планування вчителів (до 31.08.2023 року) з урахуванням розподілу часу роботи у синхронному та асинхронному режимах на період дистанційного навчання.
1.3. Затвердити плани роботи факультативів та інші документи з обліку робочого часу вчителів-предметників.
1.4. Взяти на особистий контроль проведення уроків вчителями-предметниками у режимі відеоконференції.
1.5. Координувати роботу вчителів-предметників згідно з календарним плануванням.
1.6. Провести тренінги для вчителів “Оволодіння навчальними інтернет- платформами”.
1.7. Здійснювати контроль за виконанням освітніх програм педагогічними працівниками, які організовують дистанційне навчання.
1.8. Вести облік роботи з підвищення кваліфікації вчителями стосовно питань використання ІКТ в освітньому процесі.
2. Учителям-предметникам:
2.1. До 30.08.2023 р. розробити календарно-тематичні плани з урахуванням розподілу часу роботи в синхронному та асинхронному режимах на період дистанційного навчання.
2.2. Надати посилання на уроки в режимі відеоконференції адміністрації ліцею згідно з педагогічним навантаженням.
2.3. Під час дистанційного навчання проводити уроки в режимі відеоконференції у межах свого робочого часу згідно з розкладом занять. Тобто вчителі під час своїх уроків перебувають в онлайн-режимі.
2.4. Самостійно визначати режим проведення занять (синхронний або асинхронний), при цьому не менше 30% навчального часу повинно організовуватись у синхронному режимі. Якщо учень із ТОТ або з-за кордону не може взяти участь у синхронному режимі, необхідно забезпечити використання інших засобів комунікації, надати йому до 10 днів на виконання завдань (практичних, домашніх робіт тощо).
2.5. Час проведення уроків у синхронному режимі, згідно із санітарними нормами: 8-9 класи – 25 хвилин, 10-11 класи – 25-30 хвилин.
2.6. Здійснювати оцінювання результатів навчання відповідно до критеріїв оцінювання та з дотриманням норм академічної доброчесності.
2.7. Сприяти навчанню учнів 11 класів щодо підготовки НМТ-2024 через індивідуальні консультації, самостійну підготовку на вебресурсах.
2.8. Дотримуватися графіку проведення уроків згідно з розкладом.
2.9. Дотримуватися методичних рекомендацій щодо обсягу домашніх завдань.
2.10. При організації дистанційного навчання зберігаються доплати за перевірку навчальних робіт учнів (робочі зошити, завідування кабінетами тощо) та інші доплати відповідно до чинного законодавства.
2.11. Під час вивчення окремих тем доцільно використовувати проєктну діяльність.
2.12. Звичні формулювання завдань на кшталт «опрацювати &, п. 12, стр. 23–25, прочитати і дати відповіді на запитання» у дистанційному навчанні стають безсенсовими, оскільки не містять навчальної функції. Організувати навчальну роботу дистанційно означає допомогти учневі самостійно розібратися з тим, що він не знає і не вміє. А для цього учень повинен мати навчальні матеріали та завдання, посильні для його вікової групи. До навчального матеріалу можна додати інструкції з роботи (так, як би ви пояснювали в класі), час, потрібний для роботи над завданням і на вивчення матеріалів, рекомендації та підказки.
2.13. Довести до відома класних керівників, що роботи мають бути виконані та надіслані протягом встановленого терміну. У разі виникнення технічних проблем завчасно попередити класного керівника. Не виконані до встановленого терміну роботи не оцінюються, але будуть враховані при виставленні тематичної оцінки.
2.14. Ставити “н” у класному журналі вчитель має право лише під час уроку в синхронному режимі.
2.15. Вести облік своєї роботи з підвищення кваліфікації стосовно питань використання ІКТ в освітньому процесі.
2.16. Продовжувати використання електронного журналу, як джерела інформації для батьків та здобувачів освіти щодо обсягу та змісту навчального матеріалу, оцінювання результатів освітньої діяльності
3. Класним керівникам:
3.1. Провести моніторинг серед батьків щодо доступності інтернет ресурсів. Також надати інструктаж батькам та здобувачам освіти щодо організації дистанційної форми навчання та надання роз`яснювальної інформації щодо виконання завдань у prubml.e-schools.info.
3.2. Проконтролювати, щоб учні при заповненні особистих даних вказали реальні прізвища та імена (якщо дитина себе не ідентифікує, її роботи не перевірятимуться та не оцінюватимуться).
3.3. Використовувати інструменти спілкування в дистанційному навчанні відповідно до наявного технічного забезпечення (електронна пошта, форум, чат, відеоконференція), а за відсутності такої можливості листування через відділення зв’язку.
3.4. Отримати від вчителів-предметників коди доступу до prubml.e-schools.info та повідомити іх здобувачам освіти.
3.5. Щоп’ятниці здійснювати підведення підсумків за тиждень (вчителі-предметники звітують класним керівникам про оцінки, а ті – батькам).
3.6. Для ефективного впровадження системи дистанційного навчання передбачити форми зворотного зв’язку (контролю) зі здобувачами освіти та їх батьками.
4. Батькам:
4.1. Сприяють виконанню дитиною освітньої програми, навчальних програм з окремих предметів, дбають про психічне і фізичне здоров’я дітей, формують у них навички здорового способу життя.
4.2. Сприяти дотриманню здобувачами освіти академічної доброчесності (неприпустимість списування та плагіату).
4.3. Під час дистанційного навчання відповідальність за життя та здоров’я дітей покладена на батьків.
4.4. У разі невиконання батьками своїх обов’язків щодо забезпечення здобуття дитиною освіти, зокрема не забезпечують участь дитини в освітньому процесі протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих причин, заклад освіти інформує про це відповідну службу у справах дітей.
5. Здобувачам освіти:
5.1. Приєднатися до предметних prubml.e-schools.info, вчасно виходити на зв’язок у синхронному режимі та виконувати завдання, надані в асинхронному режимі.
5.2. Дотримуватися принципу академічної доброчесності (неприпустимість списування та плагіату).
5.3. Упродовж встановленого терміну виконувати завдання та надсилати їх на перевірку, слідкувати за повідомленнями вчителів-предметників та класних керівників.
5.4. Брати обов'язкову участь у підсумкових роботах, тестуваннях
5.5. Використовувати інструменти спілкування в дистанційному навчанні відповідно до наявного технічного забезпечення (електронна пошта, форум, чат, відеоконференція), а за відсутності такої можливості - листування. Використати можливість сайту закладу освіти через розміщення у ньому інформаційних матеріалів та посилань на додаткові ресурси (відео, завдання, тести) та корисні ресурси для самоосвіти.
6. Адміністрація ліцею:
6.1. Вивчає нормативно-правову базу з організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання під час надзвичайних обставин.
6.2. Проводить моніторинг забезпеченості та наявності умов для дистанційного навчання в учнів закладу освіти в тому числі через класних керівників.
6.3. Вивчає стан забезпечення та, в разі необхідності, надає в користування педагогам комп’ютерну техніку закладу.
6.4. Проводить моніторинг дистанційних платформ і цифрових сервісів та затверджує ті, які найбільше підходитимуть учням і педагогам для організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання під час надзвичайних обставин з урахуванням особливостей освітнього процесу закладу освіти.
6.5. Проводить роботу щодо внесення змін у календарно-тематичне планування учителів з метою інтеграції та ущільнення навчального матеріалу із затвердженням цих змін.
6.6. Затверджує оновлені розклади уроків і факультативів тощо.
6.7. Забезпечує функціонування і оновлення сайту закладу освіти.
6.8. Розробляє та доводить до відома працівників порядок обліку робочого часу та вимоги щодо ведення необхідної документації.
6.9. Проводить онлайн-наради, семінари, вебінари, консультації, відеоконференції з педагогічними працівниками.
6.10. Здійснює комунікацію з педагогічним колективом через інші комунікативні сервіси (меседжери, соціальні мережі, телефонний зв’язок).
6.11. Проводить моніторинг і контроль за здійсненням освітнього процесу з використанням технологій дистанційної освіти у середовищі prubml.e-schools.info відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
6.12. Розробляє заходи щодо забезпечення різних форм зв’язку з батьками.
6.13. Забезпечує організаційну та методичну підтримку педагогічних працівників для реалізації освітнього процесу.
ПРОБЛЕМИ
з якими може зіштовхнутись учитель у процесі організації дистанційного навчання
Проблема 1. Учні, які не працювали на уроці, можуть не почати працювати й дистанційно. Тут немає загального правила, яке можна порекомендувати кожному вчителеві. Потрібно визначитися індивідуально щодо кожного учня. Для когось спрацює спільна робота з однокласниками, для когось — навчальний матеріал, поданий інакше, для когось — індивідуальна консультація вчителя тощо.
Проблема 2. На створення навчального матеріалу знадобиться багато часу. Необхідно пам’ятати, що навчальний матеріал створюється не для перевірки пам’яті учнів чи вміння розв’язувати, а для того, щоби їх навчити. Одна справа, коли вчитель у класі пояснює учням, інша справа — зробити так, щоб це знання з’явилося, коли педагог працює дистанційно.
Проблема 3. Варто продумати роботу, яку діти виконуватимуть на оцінку. В учнів попідруч є найрізноманітніший матеріал, за допомогою якого можна виконати різні завдання. А для цього слід поміркувати про якість та зміст завдань для учнів.
Проблема 4. Організація домашнього завдання. Список домашніх завдань має допомогти вибудувати подальше закріплення вивченого матеріалу. Слід переглянути обсяг. Можливо, що кількість завдань варто зменшити, оскільки діти і так достатньо багато часу проводять за комп’ютерами та ноутбуками.
Проблема 5. Необхідно подумати про те, як контролювати учня. Важливо, аби вчитель у першу чергу думав не про те, як і за що поставити оцінку, а про те, як допомогти навчатися учневі.
Проблема 6. Учні, які перебувають на ТОТ та за кордоном. 56 осіб. Більшість навчається у школах з 8-00 до 14-00. Потрібно розробити гнучкий графік роботи вчителів, класним керівникам надавати щоденну інформацію про можливість синхронного навчання в ліцеї, про причини відсутності на уроках тощо.
1. Планування роботи учителя.
Дайте відповіді на запитання.
-
Чого я хочу навчити своїх учнів?
-
Як учні цього навчаться?
-
Що я можу зробити, аби допомогти учням?
Зважаючи на відповіді, скласти план роботи вчителя:
-
які навчальні матеріали потрібно створити;
-
як перевірити роботу учнів;
-
як і коли організувати зворотній зв’язок.
2. Планування роботи учнів.
План роботи для учнів містить:
-
тему, за якою дано завдання;
-
завдання;
-
рекомендовані дату і час для початку роботи над завданнями;
-
терміни виконання завдань;
-
час для зустрічей з учителем;
-
посилання на навчальні матеріали (якщо ви одразу можете їх надати) чи платформу, де відбуватиметься робота.
3. Визначення способів зв’язку з учнями.
-
В учнів повинна бути точка входу, через яку вони отримують доступ до навчальних матеріалів (блог, сайт, месенджер тощо).